
Keramická ochrana
Základné informácie
- Tvrdosť a odolnosť povlaku podľa typu keramiky
- Skvelé hydrofóbne vlastnosti
Ponuka keramických ochrán
Podrobné informácie
V dnešnej dobe je na trhu obrovské množstvo značiek keramických ochrán, no samozrejme každá je iná a nedá sa povedať, ktoré sú najlepšie a nedovolím si to tvrdiť ani ja.
Každopádne čo je pravda, je to najlepšia ochrana hneď po ochranných PPF fólií.
Najbežnejšie využitie keramickej ochrany je na laku auta a sklách, no možnosť aplikácie je samozrejme aj na plasty. Tí náročnejší si radi nechávajú aplikovať keramiky aj na drahšie nové kolesá ale aj na brzdové strmene či podbehy kolies alebo aj v motorovom priestore. Údržba auta je teda omnoho lepšia v každom kúte Vášho auta.
Každá keramická ochrana obsahuje SiO2 teda oxid kremičitý. Čím je % vyššie tým je keramika čistejšia a samozrejme kvalitnejšia. To potom udáva aj výslednú výdrž, tvrdosť a odolnosť. Kvalitnejšie keramiky taktiež chránia lak pred drobnými škrabancami pri vysokej tvrdosti, u niektorých aj s funkciou samo regenerácie. Ďalšia výhoda je samočistenie, kedy napríklad pri daždi sa prach a nečistoty viažu do vodných guličiek a špina je odvádzaná z laku preč.
Existujú aj keramické ochrany ktoré majú aj obsah Graphenu alebo Titánu alebo sú na polymerovej báze. Tieto povlaky sú určené len pre tých najnáročnejších, keďže poskytujú najvyššiu možnú odolnosť a tvrdosť laku, akú keramické ochrany dokážu na trhu ponúknuť
Čo sa týka vo všeobecnosti, všetky keramické povlaky chránia povrch pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi ako sú náletová hrdza, asfalt, živica, vtačí a hmyzí trus, kyslé dažde, usadzovanie minerálov a vodného kameňa, soli, prachu ale aj pred agresívnou chémiou, no hlavne od UV žiarenia, teda zachováva pôvodný vzhľad laku a farby.
Aby keramická ochrana správne fungovala, je potrebné aby povrch na ktorý sa aplikuje bol precízne pripravený, to vám vie zaručiť len certifikované študio alebo detailer ktorý také školenie podstúpil. Pretože pri takejto aplikácií je potrebné dodržiavať presné postupy ale tak isto dbať aj na vlhkosť či teplotu pri aplikácií. Následne každá keramická ochrana potrebuje mať svoj čas aby prebehla chemická reakcia medzi lakom a vzduchom. Väčšinou je to časové obdobie od 12 do 24 hodín od aplikácie v ideálnych podmienkach. Len tak sa dá docieliť životnosť keramickej ochrany ktorú udáva výrobca. Preto je potrebné počítať s takouto prácou na 3 až 5 dní.
Samozrejme dôležitá je aj následná starostlivosť. Keramické povlaky je odporúčané umývať raz za 2 až 4 týždne a to výlučne ručnou metódou s autokozmetikou určenou práve na údržbu takýchto povlakov. Zvyčajne to u zákazníkov býva okolo 8 až 12 týždňoch. Zanedbaná alebo neskorá údržba môže poškodiť keramickú ochranu a znehodnotiť celkovú výdrž o niekoľko mesiacov alebo až rokov. Preto je podstatné sa o svoju investíciu starať a pri správnej starostlivosti a zvolenej keramickej ochrany môže takýto povlak vydržať od 1 do 5 rokov.
Ďalšie varianty sú keramické SEALANTY ktoré chránia lak podobne, no nemajú tvrdosť. Zvyšujú len chemickú odolnosť, hydrofóbne vlastnosti, lesk no výdrž je zvyčajne od 3 do 12 mesiacov.